Schorzenie powiek jest często wynikiem urazu, gdy w uszkodzone miejsce dostaje się brud i bakterie. Zaniedbane ranki doprowadzić mogą do procesu zapalnego, któremu towarzyszy wypadanie włosów wokół oczu. Ranki leczy się łatwo — wystarczają okłady odkażające z kwasu borowego oraz maść borowa.
Przestrzec należy przed przemywaniem rumiankiem, który niszczy włosy wokół oczu wraz z ich torebkami i po-garsza stan zapalny.
Występuje też u psów tzw. ropne zapalenie mieszka włosowego lub gruczołu rzęskowego. Powieka jest silnie obrzęknięta, krawędź powieki — zgrubiała. Gojenie ułatwiają ciepłe, wilgotne okłady z kwasu borowego. W wypadku utworzenia się ropnia, konieczna jest interwencja lekarska.
Podwinięcie powiek występuje często przy nieżycie spojówek i powoduje, że rzęsy dotykają i drażnią spojówkę oraz rogówkę oka. Schorzenie to szczególnie często występuje u spanieli, buldożków francuskich i psów myśliwskich. Przy uporczywości występowania wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Wywinięcie powieki spotykamy najczęściej u bernardów i wodołazów, a spowodowane jest skłonnością do wadliwego ustawiania powiek. Przyczyną mogą być również urazy i poparzenia oraz zwiotczenie tkanek, wy-stępujące u starszych psów. Często konieczny jest zabieg chirurgiczny.