Zdarza się, że pod okiem psa pojawia się silne obrzmienie. Po jakimś czasie, jeżeli nie jest leczone, pęka i wycieka z niego ropa. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że chodzi o przetokę zębową – to znaczy, że ropa gromadząca się przy korzeniach chorego zęba, nie mogąc znaleźć ujścia, utorowała sobie drogę aż w okolicy oka. Weterynarz z pewnością ząb usunie, a rana zagoi się bardzo szybko. Nie licz jednak na to, że wszystko wyleczy się samo.

Przyjrzyj się dokładnie, czy za kłem nie widzisz drugiego kiełka, trochę mniejszego. Jeżeli tak, to masz do czynienia z przetrwałym zębem mlecznym. Między nim a kłem osadzają się resztki pożywienia i psują się, co może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli Twój pies jest jeszcze w wieku zmiany zębów (około 6 miesięcy), daj mu poszarpać jakiś stary ręcznik, ale trzymaj mocno, pies musi naprawdę sporo siły włożyć w szamotaninę. Kiedy to nie pomoże, pójdź do weterynarza, który usunie mleczny kieł.

Jeżeli pies dostaje bogate w witaminy pożywienie, a mimo to jego dziąsła są ciemnoczerwone i łatwo krwawią, trzeba leczyć je miejscowo. Kup w aptece nalewkę z szałwii, kilka kropli nakap na wskazujący palec i delikatnie pomasuj psu dziąsła. Powtarzać to musisz dwa lub trzy razy tygodniowo do pełnego wyleczenia.
Wrzody na dziąsłach mogą być spowodowane chorobami zębów, ale mogą być objawem poważniejszej choroby. Nie próbuj przepłukiwać psu pyska nalewką z szałwii, lecz idź do weterynarza.

Ciało obce w pysku może spowodować ogromną zmianę w zachowaniu psa. Zwierzę przestaje jeść, drapie się po pysku, może być agresywne i nagle sprawiać wrażenie, jakby brakowało mu piątej klepki. Najczęściej przyczyną jest kawałek kości lub patyka, który utkwił pomiędzy zębami psa i przyprawia go o białą gorączkę. Jeżeli się nie boisz, spróbuj wyciągnąć ciało obce palcami, ale nie podejmuj zbyt wielu prób, bo to jeszcze bardziej psa zirytuje. Weterynarz usunie przyczynę psiej wściekłości za pomocą specjalnych kleszczy.