Czasem w następstwie przeziębienia występuje zapalenie krtani, które jest zdecydowanie oporne w leczeniu. Najczęściej zdarza się to u psów, które dużo szczekają. Pies zaczyna jazgotać, potem zanosi się kaszlem, czasem doprowadzającym do wymiotów. Jego stan ogólny jest w zasadzie dobry. Leczenie nie jest łatwe, a efekty niejednokrotnie długo dają na siebie czekać. Weterynarz będzie podawał środki hamujące kaszel (ludzkie syropy nie działają na psy najlepiej). W przypadku zapalenia krtani możesz także zastosować inhalacje.
Bardzo często objawem przeziębienia i choroby gardła u psa jest odmowa przyjmowania pokarmu — i to nie z braku apetytu. Wygląda to dość charakterystycznie. Pies podchodzi do miski, próbuje coś przełknąć i zrezygnowany odchodzi. Powodem jest ból gardła, który uniemożliwia mu połykanie. Jeżeli jeszcze dodatkowo, gdy schwycisz go kciukiem i palcem wskazującym za grdykę i lekko uciśniesz, pies zacznie wykonywać ruch przełykania, wysuwając przy tym łeb do przodu, diagnoza będzie jednoznaczna. W zależności od stanu ogólnego psa weterynarz będzie go leczył antybiotykami lub zapisze inne środki łagodzące te dolegliwości.

Jeżeli pies ciężko i szybko oddycha, wypychając przy tym policzki i ma wysoką temperaturę, powodem jest najprawdopodobniej zapalenie płuc. Nie próbuj żadnych domowych terapii, powinieneś jak najszybciej znaleźć się u weterynarza, nie ma chwili do stracenia. Dzisiaj istnieje już sporo środków leczących zapalenia płuc, ale czynnik czasu odgrywa znaczną rolę. Poza tym może się okazać, że powodem takich objawów jest nosówka, co brzmi jeszcze poważniej.

Twoją rolą będzie stosować się dokładnie do wskazówek weterynarza. Pies powinien być trzymany w cieple, otoczony wielką troskliwością. Zadziwiające, jak wielkie znaczenie ma otoczenie chorego psa czułością. Kuracja przebiega wtedy znacznie szybciej. Będziesz musiał zmienić na okres choroby sposób karmienia psa. Twój chory przyjaciel musi dostawać bardzo wartościowy pokarm w kilku małych porcjach dziennie, by nie obciążać bez potrzeby przewodu pokarmowego. Organizm i tak musi wykonać duży wysiłek. Jeżeli oczy psa ropieją, oczyszczaj je rumiankiem lub esencją herbacianą, natomiast zaklejone otwory nosowe przecieraj ściereczką, nasączoną olejkiem dla niemowląt (możliwie jak najmniej pachnącym).